× NOVĚ NASKLADNĚNY NĚKTERÉ NOVINKY 2021 DAIWA - NAVIJÁKY ! DOPRAVA ZDARMA U OBJEDNÁVEK NAD 1.500,- KČ !

Nenápadný nebo barevný vlasec/šňůra?

Share on Facebook

05.02.2020, David Havlíček

Čirý vlasec/nenápadná šňůra


Popisovat čirý vlasec nebo nenápadnou (např. tmavě zelenou či šedou) šňůru je doslova a do písmene nošením dříví do lesa. Zná je každý rybář a velká většina z nás je používá zejména kvůli jejich relativní nenápadnosti ve víře, že ryby nikterak neruší a s důvěrou pak přijímají naše nástrahy.
Celé roky jsem čiré vlasce a nenápadné šňůry na běžný rybolov používal i já, a to pro většinu rybolovných způsobů. Když jsme natáčeli jeden film a ve střižně jsem měl možnost sledovat podvodní záběry, utrpěl jsem šok. V čisté vodě totiž za slunečného dne vlasec při určitém úhlu z pohledu ryby zářil, jako kdyby měl vnitřní osvětlení LED diodami a naopak např. wolframové lanko světlo pohlcovalo.
Své iluze o jeho "neviditelnosti" jsem tehdy pozbyl a začal o všem přemýšlet. Došel jsem k názoru, že v čisté vodě je čirý vlasec méně viditelný pouze za určitých podmínek a v především v hloubce či kalné vodě. V čistý a prozářených vodách však nikoliv. Zde je méně viditelný pouze vlasec speciální - fluocarbonový. 
"Neviditelný" čirý vlasec mi ale roky dělal občas problémy při samotném lovu a kontrole nástrahy, zejména při aktivních technikách lovu, kdy se jen "tupě" nenavíjí, ale s nástrahou pracuje. Např. při smáčkování, dropshotu, jerkování jsem občas neměl dobrý vizuální kontakt s vlascem a tudíž hůře rozpoznával záběry, hůře odhadl pozici nástrahy, její kontakt se dnem, hůře se mi nahazovalo. Na několik vycházek jsem dokonce zkoušel si vlasec po metru nabarvit, abych si v tomto směru pomohl.
Všechny tyto "problémy" jsou ale samozřejmě jen relativní. Pro běžný rybolov je čirý vlasce naprosto dostačující a roky ověřený a pro řadu situací naprosto ok. Je tu ale ono ALE. Kdo chce být lepší a úspěšnější, musí si ho dříve či později uvědomit....

Klady: obvykle levnější, o něco vyšší pevnost, jsou většinou ve vodě méně viditelné

Zápory: hůře a méně přesně se s nimi nahazuje, méně přesná manipulace zejména při horších světelných podmínkách, při některých rybolovných způsobech horší identifikace záběru


Fluo vlasec/šňůra


K používání barevných šňůr jsem se dostal při sumcařině. Mnoho let jsem chytal sumce výhradně s dobře viditelnou bílou či fluožlutou šňůrou. Důvody byly vcelku jednoduché - lov probíhá především v noci a při zavážení je potřeba vidět, kudy vedou další šňůry, aby se do nich člověk nezamotal a nejlépe tak viditelné, že jsou vidět i se slabou svítilnou nebo dokonce bez ní. Dalším důvodem je i samotné zdolávání - při souboji je prostě dobré dokonale vědět, kde se ryba pohybuje a zda nehrozí riziko zajetí do vázky, zamotání do druhého prutu apod. 
Jelikož se mi barevná šňůra osvědčila, začal jsem se osmělovat a používat ji i při sumčí přívlači. Sumci toho moc nevidí a v noci či za špatných světelných podmínek tuplem. Postupem času jsem se přestal bát i přes den - sumcům to nikterak nevadilo, štikám jsem barevný konec oddělil lankem a úlovky nijak neubývaly. 
Postupem času jsem se dostal až do situace, kdy jsem na vláčecích závodech začal vídat některé závodníky se svítivě žlutozelenými vlasci. Napřed jsem si říkal, zda se nepomátli, následně, že zřejmě používají návazce z čirého vlasce či fluocarbonu, až jsem nakonec zjistil, že tak chytají natvrdo napřímo. A úspěšně! Osmělil jsem se tedy ještě více a začal chytat jako oni a úlovky? Zvýšily se!
Ptáte se jak je to možné? Vcelku snadno. Barevný vlasec totiž vylepšuje díky své viditelnosti téměř vše, co rybář potřebuje, aby dosáhl úlovku:

  • Nahazování je s dobře viditelným vlascem mnohem přesnější co se směru i vzdálenosti týká.
  • Ovládání nástrahy je preciznější a přesnější
  • Identifikace záběru je vidět ještě dříve než se přenese na špičku prutu
  • Zdolávání ryby je více pod kontrolou a tedy úspěšnější.
Dnes tedy z těchto důvodů lovím takřka výhradně s fluo vlasci a šňůrami. U slabých průměrů vlasce bez návazce, u silnější používám návazec z fluorocarbonu a u šňůry je pak návazec z více důvodů samozřejmostí (menší viditelnost, vyšší oděruodolnost, snazší dělání uzlů apod.). Pokud není po ruce fluorocarbon, sáhnu po čirém vlasci. U štik je to samozřejmě vždy lanko. 
Jako jedinou nevýhodu barevných vlasců mohu zmínit snad jen jejich nepatrně nižší nosnost při stejném průměru, protože jak známo, barviva ji o něco snižují. Nejedná se však o dramatickou hodnotu. U některých šňůr je to pak zase částečné blednutí, což ale není nic zásadního.

Co je ovšem tradičně velmi důležité, je víra - aby byl rybář úspěšný, je potřeba své montáži věřit. A onu víru je potřeba získat praxí u vody a to u barevných vlasců/šňůr chvíli trvá. Kdysi jsem napsal, že si mne barevné vlasce a šňůry budou získávat a že je vcelku možné, že jednou na mých navijácích ani jiné nebudou. Dnes už tomu tak je a pokud mám někde "nebarevnou", je to pozůstatek z dob minulých. Koneckonců s přibývajícím věkem se i zhoršuje zrak a dobrou viditelnost oceňuji už při samotném navazování.

Klady: Vynikající přesnost při nahazování, lepší manipulace s montáží při aktivních způsobech lovu, lepší identifikace pozice ryby při zdolávání, lepší identifikace pozice nástrahy či montáže, lepší možnost rozpoznání záběru

Zápory: Menší dostupnost a zejména mnohem menší výběr, u vlasců o něco nižší pevnost, o něco složitější montáž při vytváření návazce z čirého vlasce či fluorocarbonu

Určitý počáteční odpor a nedůvěru v používání barevných a dokonce křiklavých vlasců či šňůr jsem překonal a řadu let je jednoznačně preferuji. Jednak jsem si ověřil, že fluo vlasce rybám nevadí a při lovu se šňůrou takřka vždy použiji návazec. A pozitiva, která z použití dobře viditelného vlasce či šňůry pramení, jsou jasně daná a přináší mi mnoho výhod. Za důležité však považuji zmínku o důvěře. Pokud nebudete mít při lovu s barevným vlascem či šňůrou dobrý pocit, raději je nepoužívejte. Důvěra a dobrý pocit jsou totiž jedny ze základních předpokladů úspěšného lovu.

Na závěr musím ještě podotknout jednu důležitou věc. Ne vždy je barevná šňůra či vlasec lépe viditelná, než např. tmavě zelená. Zejména při lovu proti světlému nebi, nebo na hladině, kde se světlé nebe odráží, se světlá fluo barva ztrácí a naopak tmavá začíná být lépe vidět. Správně by jste si při výběru barvy šňůry měli odpovědět na otázku zda budete převážně lovit za plného světla na otevřené vodě (zde může být výhodnější tmavá barva), nebo na menších vodách a spíše ráno a večer (zde bude praktičtější světlá barevná šňůra).


  Články o přívlačiMontážePřívlačové doplňky

Související produkty