× NEDÁVNO NASKLADNĚNO: Oblíbené barvy nymf RedBass + novinka Brown/Silver ve velikosti 20 cm!

Wolframové lanko versus fluorocarbonové

Share on Facebook

05.02.2020, David Havlíček

Jaké zvolit lanko při cíleném lovu štik? Wolframové, případně jiné obdobné splétané lanko (z kovu) nebo fluorocarbonové, o kterém panuje řada mýtů a rybáři někdy neví, k čemu je vhodné a k čemu naopak nikoliv.

Wolframové lanko


Wolframové lanko je vhodné k lovu dravých ryb, které dokáží běžný vlasec či pletenou šňůru narušit či "přeříznout" svými zuby. Zejména je to štika. 

Je obvykle spleteno z mnoha jemných vláken, aby byla dosažena rozumná vláčnost a dostatečná odolnost. Pevnost a sílu lanka určuje počet vláken.

Wolfram má vysokou pevnost a tudíž je i nosnost velmi slabého lanka slušná. Slabý průměr zajišťuje malou viditelnost a také umožňuje vodit i malé či lehké nástrahy, aniž by výrazně negativně lanko ovlivnilo jejich chod. Např. menší smáčci, malé woblery s malou lopatkou, malé plandavky, rotačky apod. Slabé lanko o nosnosti např. 3 kg, které je hůře viditelné, je tedy použitelné i pro lov opatrných ryb v čisté vodě - tloušťů, pstruhů, okounů a pokud pokud zabere štika, je velká šance ji zdolat. Pokud jde o cílený lov štiky, je potřeba použít lanko o nosnosti nejméně 10 - 15 kg (více vláken = menší šance na poškození).

Wolframové lanko má dvě základní negativní vlastnosti: Jednotlivá vlákna jsou velmi tenká a relativně brzy dojde k jejich poškození a lanko se začne třepit a nosnost lanka klesá. K třepení dochází většinou po kontaktu se zuby dravců, nebo například po kontaktu s ostrým kamenitým dnem.

Lanko z wolframu má také vysokou tvarovou paměť. Stačí ho protáhnout mezi nehty a již se začne tvořit spirála. Při ulovení ryby, při vázce apod. se děje to samé. Lanko je pak lépe vidět a lehčí a menší nástrahy se hůře vodí..

Není tedy výjimkou, že je lanko po první štice na výměnu. Cena dnes není nijak závratná a rozhodně se to vyplatí!

Klady: Solidní cena, výběr z mnoha průměrů a délek, je jemné a použitelné i na menší "nezubaté dravce"
Zápory: Nižší životnost - má vyšší tvarovou paměť a ostré předměty mohou jemná vlákna poškodit a lanko se třepí

Fluorocarbonové lanko


Fluorocarbonové lanko se u nás primárně používá lovu štik, případně sumců. Ve slabších průměrech se pak fluorocarbon používá k návazcům na candáty, okouny, pstruhy apod. tam, kde nehrozí úlovek štiky. Fluorocarbon je materiál podobný vlasci, ovšem s mírně jiným složením, které snižuje jeho viditelnost ve vodě. To je dosaženo tím, že má podobný lom světla jako voda. Díky tomu je vodě hůře viditelný. Úplně neviditelné lanko z fluorocarbonu být nemůže, protože i čistý fluorocarbon v okamžiku, kdy na sobě bude mít drobné nečistoty, začne světlo "lámat" jinak a začne být trochu vidět. A to se dříve či později stane. Zejména když na jeho povrchu dojde k malým povrchovým "odřeninám". I tak je ale jeho viditelnost výrazně nižší, než u jakýchkoliv konkurenčních "kovových" lanek.

Fluorocarbonové "lanko" nemá odolnost vůči štičím zubům neomezenou. Aby na něj bylo určité spolehnutí, musí být dostatečně silné. Z praxe vím, že i kvalitní fluorocarbon o síle 0,4 mm štika překousne jako nic. Absolutní minimum je podle mne 0,60 mm (tady vidím jistotu tak 60%), za cca 80-90 % bezpečnost považuji sílu cca 0,80 mm. Pak je lanko schopné vytáhnout i několik desítek štik a vydrží. Mě se podařilo na jedno takové vytáhnout přes 60 štik. Může ale přijít okamžik, že ho první štika překousne. 100% jistota tu není ani při tomto průměru. To ale není u ničeho... Výhodou fluorocarbonu je i fakt, že je současně jako jedno z mála použitelné pro lov větších sumců při šanci záběru štiky - riziko předření kartáči je od průměru cca 0,8 mm malé.

Nevýhodou a negativní vlastností tohoto typu lanka/návazce je jeho průměr. Ten v podstatě umožňuje používat jen větší nástrahy s výraznějším chodem, které silný návazec neovlivní. To je potřeba vyzkoušet, ale s jistotou nebude použitelné na malé plandy, woblírky, malé smáčky apod. Osobně ho bez problému používám na nymfy nad 13 cm, smáčky nad 10 cm apod.

Tuhost fluorocarbonu se vzdáleně blíží k vlastnostem jerkových drátů a to je naopak i jistá výhoda při jerkovém vedení, kdy leckdy nástraha lanko "předjede". Bude se při takovémto lovu méně motat a konec konců se bude méně motat méně i při nahazování. 

Klady: Snížená viditelnost, vysoká životnost, vydrží někdy i desítky štik, malá tvarová paměť, vhodné i pro jerkové nástrahy, použitelné i na sumce
Zápory: Silný materiál nevhodný pro malé nástrahy, pokud je od štičích zubů poškozené, začíná být ve vodě více vidět

Co tedy zvolit? Zjednodušeně řečeno pro cílený lov štik s většími a velkými nástrahami fluorocarbon, titanové lanko nebo silnější wolframové. Pro lov s menšími nástrahami a lov ostatních dravců tam, kde hrozí úlovek štiky doporučuji wolframové lanko, případně jiný odolný "kovový" návazcový materiál. Důležité však je, aby byl vláčný a malé nástrahy negativně neovlivňoval.

  Články o přívlačiMontážeŠtikaPřívlačové doplňky

Související produkty